هنوز هم هیچکس از گربه های ایرانی خبر ندارد


در ایران ، مخاطب عام شناخت درستی از سینما ندارد . ( در بقیه دنیا هم معمولا همین طور هست ) . اما در سیاره ایران ، حتی سینما دوستان هم شناخت درستی از سینما ندارند . و این باعث می شود تا تصاویر متحرک را از فیلم تشخیص ندهند . 
در سال 1975 فیلمی از کارگردان یاغی هالیوود ، رابرت آلتمن به نمایش در آمد به نام Nashville . زمان فیلم حدود 3 ساعت بود . فیلمی بسیار عظیم با بیش از 24 کاراکتر اصلی که هریک به اندازه دیگری ، داستان برای گفتن دارند . این فیلم به عنوان فیلمی موزیکال شناخته می شود . چرا که موزیک کانتری در گوشه و کنار شهر کوچک نشویل شنیده می شود . آلتمن در این فیلم به تمام بازیگران اجازه داد تا کاملا آزاد ، موزیک مربوط به نقش خود را نوشته و اجرا کنند . و بسیار جسورانه و بدون ترس از خسته کننده شدن فیلم به بازیگران ( که الزاما خواننده و موزیسین های حرفه ای هم نبودند ) اجازه داد تا موزیک خود را از ابتدا تا انتها ، کامل اجرا کنند . و بدون حذف هیچ قسمتی تمام آنها را در فیلم اصلی نمایش داد .  او برای تک تک افراد تا آن حد ارزش قائل بود که قسمت های فیلم خود را به آنها سپرد . و این تا آن زمان بی نظیر بود . فیلم نشویل به عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما حرف بسیار برای گفتن دارد . اما در اینجا به همین حد که در راستای مطلب است ، بسنده می کنم . 
و اما دوباره به فیلم هیچکس از گربه های ایرانی خبر ندارد باز می گردیم . فیلمی که عموم آنرا بسیار پسندیدند و حتی در محافل هنری ، بسیار در تمجید آن بحث شد . اما بهمن قبادی حتی در فیلمی که موضوع آن مستقیما ، خود موسیقی و موسیقیدان های ایرانی است ، اجازه ی شنیده و دیده شدن کامل قطعه ها را نداد مگر در مواردی . و برید . در جهت فیلم برید . فیلم نامه فیلم هم چنگی به دل نمی زد . پس حداقل موزیک محض به نمایش می گذاشتی بهمن قبادی عزیز . بازی های بازیگران حرفه ای فیلم هم چنگی به دل نمی زد ( حامد بهداد همچنان خودش را بازی می کرد ) . پس حداقل موزیک محض به نمایش می گذاشتی بهمن قبادی عزیز ...